Agata Potępa
13 Sty

Białko roślinne vs zwierzęce. Co wybrać?

Białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jest to element budulcowy mięśni, odpowiada za prawidłową regenerację organizmu, czy właściwe funkcjonowanie układu odpornościowego. Wyróżniamy białka pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Które z nich jest lepsze? Jakie białko powinno dominować w naszej diecie? 

Białka roślinne przez zawartość błonnika i kwasu fitynowego charakteryzują się niższą strawnością. Jednak w przypadku oczyszczonych białek roślinnych, czyli odżywki białkowej z grochu lub soi możemy mówić o takiej samej przyswajalności jak w białku pochodzenia zwierzęcego.

O jakości białka decyduje m.in skład aminokwasów egzogennych (czyli tych, które musimy dostarczyć wraz z dietą). Białka roślinne zawierają ich mniej niż te pochodzenia zwierzęcego. Nie znaczy to jednak, że na diecie roślinnej mamy niedobory białka. Przykładowo w nasionach roślin strączkowych ograniczona jest zawartość aminokwasu metioniny, jednak łącząc je z produktami zbożowymi, które są bogatym źródłem metioniny otrzymujemy pełnowartościowy posiłek.

Źródła białek zwierzęcych to:

  • mięso
  • ryby i owoce morza
  • nabiał
  • jaja

Źródła białek roślinnych:

  • nasiona roślin strączkowych
  • zboża: kasza gryczana, jaglana, komosa ryżowa
  • przetwory sojowe: tofu, tempeh
  • orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni

Za białka pełnowartościowe uważa się mięso, ryby, jaja oraz produkty mleczne. Zawierają one różne ilości białka, ale przykładowo mięso z kurczaka to 21,5g białka w 100g, łosoś 19,9g, ser twarogowy 19,8g, a jaja 12,5g. Z kolei białka niepełnowartościowe to nasiona roślin strączkowych, zboża, orzechy i nasiona. W tej grupie zawartość białka jest również zróżnicowana. Soja zawiera 34g białka/100g produktu, tofu 12g/100g, soczewica czerwona 25g/100g, pestki dyni 25g/100g, a komosa ryżowa 14g/100g.

Białko pochodzenia zwierzęcego ma lepszą strawność oraz charakteryzuje się większą ilością aminokwasów egzogennych. Mimo to zgodnie z zaleceniami warto chociaż częściowo zamieniać produkty odzwierzęce źródłami białka roślinnego. Osoby spożywające więcej białka roślinnego charakteryzują się niższą śmiertelnością na choroby układu sercowo-naczyniowego. Wywierają one korzystny wpływ na poziom cholesterolu i poziom glukozy we krwi. Przez zawartość błonnika również są świetne w dietach redukcyjnych, zapewniają dłuższe utrzymanie sytości.

Twój komentarz




POKAŻ