Jedzenie sezonowe - na czym polega?
Te same warzywa i owoce latem a zimą uprawiane są w zupełnie innych warunkach, np. w szklarniach, przy sztucznym świetle, dużo mocniej nawożone, by udało im się w ogóle urosnąć. To wszystko nie służy wartościom odżywczym produktów, które sezon mają w zupełnie innych miesiącach. Istnieje też możliwość, iż produkty spoza aktualnego sezonu, trafiły do nas z bardzo daleka. Uprawiane w innych krajach, w trakcie tamtejszego sezonu, przeznaczone są na eksport. Niestety proces ten zwykle trwa stosunkowo długo. W transporcie produkty te tracą wiele cennych witamin i minerałów, gdyż czas zawsze działa na niekorzyść zbiorów. Żeby w ogóle mogły do nas trafić, muszą być odpowiednio zabezpieczone środkami konserwującymi, co w oczywisty sposób obniża ich jakość i wartość odżywczą.
Poza tym, że produkty sezonowe są najzdrowsze dla naszego organizmu, dodatkową korzyścią, jest ich stosunkowo niska cena.
Zalety diety sezonowej
Sezonowe jedzenie zawiera więcej składników odżywczych. Jest też korzystne dla środowiska, bo zmniejsza koszty produkcji i transportu. Jedzenie sezonowe może być naprawdę tanie, pod warunkiem, że wiemy kiedy i na jakie produkty zwracać uwagę.
Jedzenie sezonowe może pomóc zoptymalizować koncentrację niektórych mikroskładników odżywczych i fito-składników zawartych w produkcie. Taka żywność smakuje. Zbyt długie przechowywanie oraz transport owoców i warzyw znacznie zmniejsza zawartość składników odżywczych. Produkty takie są ponadto często zabezpieczone substancjami chemicznymi, których zadaniem jest ochrona przed zepsuciem – nie wpływa to pozytywnie na nasz organizm. Sztuczne dodatki mogą powodować alergie i wiele groźnych chorób. Kalendarz sezonowości warto mieć przy sobie podczas planowania zakupów i posiłków dla całej rodziny.
Jedzenie sezonowe a pory roku
Wiosnato czas, gdy świat roślin budzi się do życia po zimowym śnie. Nasz organizm domaga się wzmocnienia – potrzebuje dużego zastrzyku witamin i cukru. Czas na sałatę, rzodkiewki, pomidory, młodą marchewkę, ogórki, szczypiorek, rzeżuchę, nać pietruszki, cebulkę dymkę. Wybierzmy jednak koniecznie te ze sprawdzonego źródła.
Latoto najlepszy czas na pełne witamin warzywa i owoce. Dostęp do nich jest bardzo łatwy. Ze względu na wysokie temperatury, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na produkty zawierające dużo wody i niewiele kalorii; szparagi, kukurydza, szczaw, pomidory, sałata, rukola, por, kalarepa, bób, cukinia, rzodkiewka, szpinak, zielony groszek. Owoce: brzoskwinie, jabłka jeżyny, gruszki, melony, maliny, nektarynki, agrest, czereśnie, truskawki.
Jesienią, kiedy pogoda przestaje być już sprzymierzeńcem naszego zdrowia, powinniśmy dostarczyć naszym organizmom odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Jest to przede wszystkim czas na wszelkie warzywa dyniowate – królować na naszych talerzach powinny zatem dynie, cukinie, patisony. Są niskokaloryczne i pełne witamin, a więc bardzo zdrowe. Jesień to również czas na buraki i brokuły.
Zimato czas kiedy nasz organizm potrzebuje ochrony przed chorobami. Potrzebujemy zdecydowanie więcej kalorii i cukru. Ciężko tu o produkty typowo sezonowe, jednak mamy stały dostęp do warzyw i owoców, które można długo przechowywać. Postawmy również nakiszonki– zawierają sporo witaminy C, która pomaga zwiększać odporność. Jedzmy również mrożonki i przetwory – najlepiej te przygotowane samodzielnie w sezonie. Możemy również postawić nakiełki. To moc witamin i minerałów, których tak nam brakuje.
Twój komentarz