Agata Potępa
18 Sier

Porady Dietetyka Dziecięcego-Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Niechęć do jedzenia warzyw u dzieci to bardzo powszechny problem z jakim spotykam się w gabinecie. Dzieci w wieku przedszkolnym często przechodzą okres neofobii żywieniowej, gdzie odrzucają wiele produktów, które wcześniej w tej diecie się pojawiły. Jak sobie z tym w takim razie poradzić?

Obecne zalecenia mówią, że dzieci powinny spożywać 5 porcji warzyw dziennie, co daje ok. 300g warzyw każdego dnia. Niekiedy wydaje się to dużym wyzwaniem. To jak odżywie się Twoje dziecko wpływa na jego rozwój, samopoczucie, a także stan zdrowia, nie tylko aktualny, ale również ten w przyszłości. Warzywa to źródła błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów. Nawyki, nabyte w młodym wieku będą rzutowały na wybory żywieniowe w przyszłości. Jeśli Twoje dziecko nie lubi warzyw, spróbuj wprowadzić w życie poniższe wskazówki:

  • Zastosuj metodę tzw. 10 podań. Jeśli dziecko nie spróbowało produktu 10 razy, oczywiście po różną postacią, nie można stwierdzić, że go nie lubi. Czyli warto podać 10 krotnie dane warzywo, aby przekonało się, czy aby na pewno za nim nie przepada. Zmiana formy produktu oznacza, że nielubiany w obiedzie szpinak, można zmiksować w koktajlu, podać zapiekany z serem, jako farsz z dodatkami, czy dodać do ciasta.
  • Wypróbować zasadę kontrolowanego wyboru i angażowania – dajesz dziecku wybór np. pomiędzy dwoma różnymi warzywami i może ono podjąć decyzję. Zaangażowanie dziecka by mogło coś wybrać znacznie zwiększa prawdopodobieństwo na akceptację danego produktu. I tak, zamiast zapytać, czy chce warzywo do obiadu lepiej zapytać, czy woli spożyć na obiad gotowanego brokuła czy surówkę z jabłka i marchewki.
  • Spróbuj zachęcić dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków. Tym sposobem można zachęcić dziecko do spróbowania nowych smaków i nieznanych dotąd produktów. Świetną formą zabawy może być wspólne tworzenie kanapek, gdzie z warzyw można ułożyć różne obrazki i zwierzęta. Poszukaj tylko inspiracji i działaj.
  • Nie sugeruj się swoimi upodobaniami. To, że coś ci smakuje nie oznacza, że twoje dziecko musi mieć te same preferencje smakowe. Pamiętaj również, że preferencje dziecka się zmieniają, i to, że kilka miesięcy temu nie chciało spożyć danego produktu, nie oznacza, że za chwilę go nie polubi.
  • Duży wpływa na to co je dziecko ma otoczenie. Staraj się by w domowych posiłkach zawsze były warzywa. Nawyki budujcie i pielęgnujcie całą rodziną.

 

 

Twój komentarz




POKAŻ