
Przyprawy to zioła lub inne substancje które poprawiają smak,zapach, barwę oraz wygląd potraw. Służą również przedłużeniu trwałości posiłków i potraw (np. sól). Większość przypraw ma właściwości antyoksydacyjne ze względu na zawartośc substancji takich jak:tokoferole, flawonoidy,kwasy organiczne. Przykładem ziół o działaniu antyoksydacyjnym są szałwia i rozmaryn oraz w mniejszym stopniu imbir, pieprz czarny i czerwony, jałowiec, ziele angielskie, majeranek, oregano. Kolejną właściwością przypraw jest działanie bakterio- oraz grzybobójcze. Wynika to ze zawartości olejków eterycznych. Przykładem mogą być:mięta, cynamon, anyż, goździki, hyzop, tymianek, mięta.
Dodatek przypraw na poziomie 1% przedłuża trwałość produktów. Niektóre przyprawy mają wyraźny smak i aromat, a u innych dominuje jedynie smak lub aromat. Przyprawy roślinne mają wartość odżywczą. Zawierają określoną zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów, mikro i makroelementów a dodatkowo są źródłem witamin. Dodatek przypraw do żywności ma znaczenie zdrowotne. Większość przypraw jest również ziołami a ich składniki są stosowane do produkcji leków i z tego powodu należy dozować je ostrożnie.
Uwaga: Należy również ostrożnie stosować ostre przyprawy i mieszanki przypraw np. Curry, pieprz czarny i czerwony, papryka chilli. Kapsaicyna (obecna w papryce)oraz safrole (pochodzące z pieprzu) mogą potencjalnie mieć działanie kancerogenne i przyczyniać się do zachorowań na raka żołądka i wątroby. Substancje te odpowiadają za wrażenie gorąca.
Przyprawy roślinne zawierają w sobie olejki eteryczne które mogą mieć następujące działania:
-rozszerzając naczynia krwionośne (np. Rozmaryn, eukaliptus, gorczyca)
-przeciwbakteryjnie (cebula, czosnek, tymianek, mięta, anyż, majeranek)
-moczopędnie (jałowiec , pietruszka)
-żółciopędnie (mięta, tymianek)
-uspokajająco (goździki)
Pobudzające wydzielanie soku żołądkowego (arcydzięgiel, kminek, koper, kolendra, lubczyk)
Twój komentarz