Agata Potępa
23 Luty

Dieta a Depresja

23 lutego przypada Miedzynarodowy Dzień Walki Walki z Depresją, dlatego chciałabym poświęcić ten artykuł diecie wspomagającej leczenie depresji.

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Zgodnie z danymi WHO depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. W przypadku kiedy zmagacie się z tą chorobą koniecznie skorzystajcie z pomocy specjalistów, żaden problem nie jest nieistotny.
 
Poza lekami warto też pochylić się nad odpowiednią dietą wspomagającą leczenie.
 
✅Udowodnione zostało, że dieta zachodnia (bogata w cukier i nasycone kwasy tłuszczowe, a uboga w witaminy i składniki odżywcze) powiązana jest z częstszym występowaniem depresji. Związane z tym stylem żywienia niedobory witaminy D oraz zaburzenia mikrobioty jelit przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia oraz równowagi psychicznej.
 
✅Występowanie nadwagi i otyłości również mogą być przyczyną zaburzeń depresyjnych. Przede wszystkim u dzieci, gdzie zdarza się, że są odtrącane przez rówieśników, nie uwzględniane w grach i zabawach. Takie zachowania odbijają się na rozwoju psychicznym dzieci, co ma wiele negatywnych skutków nawet w życiu dorosłym.
 
✅Nadmierna masa ciała może także prowadzić do obniżonego nastroju i niskiego poczucia własnej wartości co znów może przyczynić się do powstawania zaburzeń nastroju.
 
Na co powinniśmy zwrócić uwagę:
 
✅Tryptofan- jest to aminokwas oraz substrat, z którego powstaje serotonina, jeden z neurotransmiterów wpływających na regulację nastroju. Nasz organizm nie jest w stanie go syntezować, dlatego musi być dostarczany wraz z pożywieniem. Znaczna część leków przecidepresyjnych działa na zasadzie zwiększania poziomu serotoniny, dlatego zwiększenie poziomu tryptofanu w diecie może zwiększyć skuteczność stosowanych leków. Źródła tryptofanu to: wołowina, drób, sery żółte, pestki dyni, soja, banany.
 
✅Istnieją również inne kluczowe neurotransmitery istotne w funkcjonowaniu mózgu. Dopamina, która powstaje z fenyloalaniny i tyrozyny, a w całym procesie istotny jest udział żelaza i kwasu foliowego. Noradrenalina wytwarzana z dopaminy przy udziale miedzi.GABA (kwas gamma-aminomasłowy)syntezowany z glutaminy w obecności witaminy B6 oraz cynku. 
Niedobór składników mineralnych przyczynia się do zaburzenia równowagi chemicznej mózgu i tym samym wpływają na zdrowie psychiczne.
 
✅Cynk- niedobór cynku często występuje u osób chorych na depresję. U ponad 90% osób w badaniach krwi stwierdzono jego niedobór. W mózgu ten pierwiastek wpływa na regulację procesów uczenia się i pamięci. Za te procesy odpowiadają receptory NMDA, niedobór cynku zaburza ich funkcjonowanie, daje to objawy charakterystyczne w stanach depresyjnych. Do źródeł cynku zaliczamy: ryby i owoce morza, pieczywo pełnoziarniste, pestki dyni, orzechy.
 
✅Kwasy tłuszczowe- tak samo jak w przypadku innych składników, niedobory kwasów tłuszczowych EPA i DHA stwierdzono u większości chorych na depresję. Zaburzenia psychiczne wiążą się również ze zwiększonym stresem oksydacyjnym, który niszczy cząsteczki nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jako wspomaganie terapii sprawdza się suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3, ponieważ przede wszystkim zaliczamy do nich kwasy EPA i DHA. Ich głównym źródłem są przede wszystkim tłuste ryby morskie.
 
✅Witamina D- jej receptory znajdują się w tych samych obszarach, które zaangażowane są w regulację nastroju. Witamina ta wpływa również na metabolizm i regenerację komórek orodkowego układu nerwowego. Dlatego jej niedobór związany jest ze zwiększonym ryzykiem rozwoju depresji, ponadto prawdopodobnie w przypadku niedoboru witaminy D mamy do czynienia ze zmniejszoną skutecznością leczenia antydepresyjnego.
 
✅Probiotyki- istnieje zależność między stanem mikrobioty jelitowej a występowaniem depresji i zaburzeń lękowych. U osób cierpiących na depresję zaburzeniom funkcjonowania ulegają przede wszystkim serotonina i noradrenalina. Istnieje coraz więcej dowodów, że tymi samymi neuroprzekaźnikami kontaktują się bakterie jelitowe z naszym układem nerwowym. Mikroflora jelitowa decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, dlatego wszelkie zaburzenia w jej składzie prowadzą do nasilenia procesów chorobotwórczych. Najważniejszą zasadą przy zachowaniu prawidłowej mikrobioty jest odpowiednia dieta, w przypadku jej zubożenia zwraca się uwagę na stosowanie probiotyków, które wspomagają jej odbudowę.
W przypadku depresji mówimy jednak o podawaniu psychobiotyków, są to takie szczepy bakterii, które są zdolne do wytwarzania serotoniny oraz GABA, działające na oś jelito-mózg. Najczęściej wykorzystuje się szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium.
 

Twój komentarz




POKAŻ