Agata Potępa
03 Wrze

Zalety kiszonek

Dlaczego warto sięgać po kiszonki? Zacznijmy od tego, że kisić można praktycznie wszystko- warzywa, owoce, grzyby, kwiaty, czy zioła. Produkty te po fermentacji cechują się jednak innym składem, niż produkt wyjściowy.

Co to jednak znaczy dla nas?
✅Kiszonki wspomagają utrzymanie prawidłowej masy ciała, a to dzięki temu, że podczas procesu fermentacji dochodzi do rozkładu cukru, co wpływa na obniżenie ich kaloryczności. Ponadto, zawierają błonnik, który wspomaga utrzymanie sytości. Dzięki tym właściwościom również wpłyną na regulację wchłaniania cukru we krwi, zatem znajdą zastosowanie w profilaktyce i dietoterapii cukrzycy.
 
✅Wpływają korzystnie na pracę układu pokarmowego. Dzieje się to dzięki obecności probiotyków- bakterie kwasu mlekowego regulują skład mikroflory przewodu pokarmowego, co z kolei usprawnia trawienie. Wspomagają również perystaltykę jelit, dlatego sprawdzą się przy zaparciach.
 
✅ Wykazują pośredni wpływ na wspomaganie pracy układu odpornościowego. Bakterie probiotyczne poprzez regulację składu mikroflory, wpływają również na wzmocnienie bariery ochronnej, co pomaga w walce z nabytymi infekcjami.
 
✅Witamina C łatwo ulega rozpadowi pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, światło, czy dostęp tlenu. Proces fermentacji sprawia, że ulega ona stabilizacji, czyli nie rozpada się. Dzięki temu mówi się, że kiszonki są jej dobrym źródłem. Ponadto, w kiszonkach można znaleźć witaminę A i E- silne przeciwutleniacze, dlatego uznaje się, że te produkty zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory.
 
✅Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dodatek kiszonych produktów do posiłku, zwiększa przyswajanie takich pierwiastków jak wapń czy żelazo. Dlatego znajdą zastosowanie w dietoterapii anemii oraz osteoporozy.
 
Nie bójmy się sięgać po kiszonki, polecam aby wypróbować więcej niż kiszone ogórki i kapustę. Śmiało spróbujcie np. kiszonych buraków, czosnku, rzepy, cytryny, czy kimchi.

Twój komentarz




POKAŻ