Agata Potępa
19 Sier

Dieta a stres

Czy jest to możliwe, żeby dietą regulować odczuwany stres? Jeśli wzbogacimy jadłospis w takie składniki jak cynk, magnez, wapń, witamina C oraz tryptofan możemy złagodzić objawy stresu oraz wspomóc uspokajanie.

Dzięki pewnym składnikom obecnym w diecie możemy wpłynąć na zmniejszenie objawów stresu, ale również łagodzenie jego skutków. Należy wziąć pod uwagę, że długotrwale utrzymujący się stres negatywnie wpływa na organizm. Podwyższony poziom kortyzolu, który ma miejsce w sytuacji stresowych, powoduje obniżenie stężenia leukocytów i przeciwciał, a tym samym prowadzi do częstszego pojawiania się infekcji. Zaburza funkcjonowanie organizmu i powoduje powstawanie chorób serca, nadciśnienia, czy nawet wrzodów żołądka. Doprowadza także do rozwoju chorób autoimmunologicznych, w tym choroby Hashimoto. 

Składniki w diecie

  • Tryptofan (obecny w chudym mięsie, serach, rybach, migdałach, kakao), jest prekursorem serotoniny, ale również bierze udział w produkcji melatoniny. Są to niezbędne neuroprzekaźniki w regulacji nastroju oraz spokojnego snu.
  • Kwasy tłuszczowe omega 3 (obecne w tłustych rybach morskich) wykazują działanie przeciwzapalne, zmniejszają poziom kortyzolu, którego długo utrzymujące się wysokie stężęnie powoduje zmiany zapalne w organizmie.
  • Kwas foliowy (znajdujący się w zielonych warzywach) to składnik, który bierze udział w powstawaniu serotoniny, która określana jest jako hormon szczęścia, naturalny czynnik uspokajający,regulujący napięcie.
  • Cynk (obecny w chudym mięsie, nasionach roślin strączkowych i produktach pełnoziarnistych) bierze udział w produkcji hormonów oddziałujących na układ nerwowy i wpływa na czynność mózgu.
  • Wapń (źródłem są produkty mleczne, zielone warzywa i strączki) wywiera wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga rozluźnić napięcie i rozdrażnienie.
  • Witamina C (obecna w owocach i warzywach), silny spadek jej poziomu  w stresie upośledza w istotny sposób funkcjonowanie systemu odpornościowego i tym samym zwiększa wrażliwość na niektóre choroby.
  • Magnez (źródłem są: kakao, banany, kasza gryczana, szpinak) uspokaja i wpływa na procesy myślowe. Przede wszystkim usprawnia pracę mózgu.
  • W diecie warto również zwrócić uwagę na przeciwutleniacze. Przede wszystkim na obecny w zielonej herbacie gallusan epigallokatechiny, który reguluje poziom kortyzolu.

Składniki pokarmowe są w stanie wpływać na aktywność mózgu i zachące procesy. Przede wszystkim warto zadbać o dostarczanie prekursorów neutrotransmiterów, które wspomogą regulację funkcjonowania mózgu.

Twój komentarz




POKAŻ